MüLAKAT SORUSU: “BİZE KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?”

Her insan hayatı boyunca sayısız sorularla karşılaşır. Bebeklik döneminde “Anne nerde?, Baba nerde?, Nerdeymiş kedi?, Adın ne?…” gibi basit sorularla karşılaşırken, okul ve yaşamı boyunca gittikçe zorlaşan bilgi yüklü soruların yanında hayatına yön veren sorularla da karşılaşır. Bunlardan bir tanesi de, daha çok iş hayatında karşılaşılan klasik mülakat sorusu “bize kendinizden bahseder misiniz?“. Klasikleşmiş bu sorunun günlük hayatta karşılığı ise “ee anlat?, daha daha nasılsın?, naber?, anlat bakalım ne var ne yok?…” gibi sorulardır.

Bilgilerinizi paylaştığınız ya da sizi tanıyan kişiler tarafından yöneltilen “bize kendinizden bahseder misiniz?, ee anlat?, ne var ne yok?…” gibi klasik sorularla karşılaştığımda, aklıma o en sevdiğim sahnelerden biri aklıma gelir:

Klasik akımın geleneksel mülakat sorusu “bize kendinizden bahseder misiniz? sorusuyla hemen hemen bütün mülakatlarda karşılaştım. Bu soru mülakatların adeta açılış sorusu haline gelmiştir. Sorulduğu anda tam konfeti falan patlatmalık!

Başımdan geçen mülakatların çoğunda klasikleşmiş mülakat sorusuna/sorularına maruz kaldım. Sorular tahmin edebileceğinizden daha kolay ve soruların net cevapları var. Peki, amaç nedir? Muhtemelen adayı daha iyi tanımak ve adayın konuşmasını, duruşunu, ifade yeteneğini incelemek. Ancak, bu soruların çoğu iki tarafın da bildiği ama itiraf edemediği ve şeffaflıktan uzak saçma sorular!

Mülakat anı ve mülakat sorusu/soruları hakkında trajikomik eleştirel bir kısa film ile sizleri baş başa bırakıyorum.

Sevgiyle kalın!

ATAKAN AKINCI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir