AMSTERDAM

2 yıl önce, 2015 yılında, Hollanda Krallığı’na gitmek için İtalya’dan yola çıkmıştım. Birçok ülke geçerek geldiğim Lüksemburg Büyük Dükalığı’nda aldığım ani bir kararla rotamı Doğu Avrupa’ya (Prag’a) doğru değiştirmiştim. Bu karardan yaklaşık 18 ay sonra (Ekim 2016, bugün) Hollanda Krallığı’nı oluşturan ülkelerden (Hollanda, Aruba, Curaçao, Sint Maarten) biri olan Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a geldim!

Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda…

Schiphol Havalimanı’nda kontrollerden geçer geçmez, ilk işim arkadaşımdan edindiğim seyahat kartına para yüklemek oldu. Daha sonra, havalimanı içindeki istasyondan Amsterdam Centraal‘e giden trene atladım ve şehir merkezine gitmek üzere yola çıktım. (Tren’e giderken kartınızı kullanacağınız turnikeler görmeyeceksiniz. Ancak, girişlerin önünde veya yanında küçük makinalar var. Kartınızı okutunuz, indiğiniz yerde tekrar okutunuz. Sistem mesafeyi hesaplıyor ve kartınızdan bu mesafenin fiyatı düşüyor.)

amsterdam centraal atakan akıncı aablog
Amsterdam Centraal Tren İstasyonu

AMSTERDAM İLE İLK TANIŞMA

Merkez’de bir hostel ayarlamıştım. Hostele giriş yapmak için daha en az 2 saat vardı. Koskoca 2 saat! Tabiki hemen valizimi hosteldeki görevliye teslim ettim ve Amsterdam ile tanışmak üzere kendimi şehrin kollarına bıraktım. Kanalların geçtiği sokaklarda hiç durmadan ilerledim. Sanki her yer birbirine benziyor, sanki her sokak aynı yere çıkıyor.

amsterdam atakan akıncı aablog

Kuzey Hollanda eyaletinin merkezi Amsterdam, aynı zamanda anayasaya göre Hollanda’nın başkenti. Ancak ülkenin asıl yönetildiği şehir Güney Hollanda eyaletinin merkezi Lahey (The Hague, Den Haag). Yüzyıllar önce bir balıkçı köyü olarak kurulmuş olan Amsterdam, neredeyse her sokağından geçen su kanallarıyla beni büyüledi.

amsterdam atakan akıncı aablog

Red Light Bölgesi’nde olduğumu anladığım an (Kırmızı Işık Bölgesi)

Sokaklarda gezerken rutine bağlamış bir şekilde binaları inceliyorum, insanları gözlemliyorum ve şehrin tadını çıkarmaya çalışıyorum. Bir ara binadan gözlerimi çekip omzumun yanına bakınca bir an gerildim. Hiç beklemediğiniz bir anda bir kedi geçer ya yanınızdan ve anlık gerilirsiniz, öyle. Dalgın anımda hemen dibimdeki vitrini ve arkasındaki kadını görünce gerilim de beraberinde geldi. Red Light bölgesinde olduğumu böylece anlamış oldum. 🙂 Haritasız ve şehri bilmeden gezmeye çıkınca şehrin her yanı sürpriz oluyor.

Pazar’daki Yaşlı Amca

Bir pazar’a denk geldim. Tezgahları incelerken yaşlı bir amca heyecanla yanıma geldi ve “Sen az önce kütüphaneden televizyona canlı bağlanan İtalyan değil misin?” dedi. “Daha yarım saat olmamış, ben şehirle tanışmadan şehir benimle tanışmış sanki” duygusuyla birkaç saniye sessizlikle baktım ve o kişinin ben olmadığımı söyledim. Yaşlı amca da bu duruma şaşırdı ve yavaş yavaş uzaklaştı. Yaşlı amcanın televizyonda gördüğü o kişi kimdi hala merak ediyorum. Belki de öyle biri hiç olmamıştı. 🙂

DAM MEYDANI

Dam Meydanı’na herkes uğramalı ve orada vakit geçirmeli. Tren istasyonuna da yakın. Şehrin en iyi bilinen ve önemli yerlerinden olan,  çeşitli etkinliklerin düzenlendiği yer Dam Meydanı. Amsterdam Kraliyet Sarayı ve Madame Tussauds Müzesi  bu meydandadır.

Dam Meydanı Panaromik Fotoğrafı için tıklayınız

amsterdam dam meydanı atakan akıncı aablog
Amsterdam Dam Meydanı

ANNE FRANK MÜZESİ

Dam Meydanı’na yakın Anne Frank Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. II. Dünya Savaşı yıllarında Hitler’in Yahudilere yaptığı baskıların bir örneği Anne Frank. Hikayesini kısaca buradan okuyabilirsiniz. Müzenin websitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Not: Müzenin önündeki kuyruk diğer sokaklara kadar uzanıyor. Erken gitmek iyi olabilir.

PEYNİR MÜZESİ

Amsterdam’ın hemen hemen her sokağında peynirciler görebilirsiniz. İnsanlar genellikle Amsterdam Peynir Müzesi’ne (Cheese Museum) yönlendiriyorlar. Çeşit çeşit gouda peynirlerini buralarda bulabilirsiniz. Her çeşidini yerinde tadabilirsiniz. Ayrıca, alt katındaki üretim alanını bilet karşılığında  ziyaret edebilirsiniz. Ancak size tavsiyem, sade olan peynirlerden alacaksanız havaalanındaki ya da tren istasyonundaki marketlerden almanız. Turistik peynir satış noktalarında 10 olan peyniri, marketlerde 6-7 € civarında bulabilirsiniz.

amsterdam gouda peynir müzesi cheese museum
Amsterdam Peynir Müzesi – Cheese Museum

JORDAAN BÖLGESİ

Amsterdam’da en ünlü bölgelerden bir tanesi Jordaan bölgesi. Kanal boyunca uzanmış çiçekli balkonlu evleri ve güzel kafeleri bu bölgede bulabilirsiniz. İşçi sınıfı ve göçmenler için 17. yüzyılda kurulmuş bu bölge. Daha sonra lüks yaşayanlara karşı çıkan isyan sonucu zarar görmüş ve yeniden inşa edilmiş.

 jordaan bölgesi atakan akıncı aablog
Jordaan Bölgesi

VE DAHASI…

Stedelijk Modern Sanat Müzesi, Van Gogh Müzesi, Rembrandt Evi, Rijksmuseum (Devlet Müzesi), Begijnhof gibi gidilebilecek birçok müze ve yer var.

Amsterdam! Görülmeye değer şehir.

Sevgiyle kalın!

ATAKAN AKINCI Amsterdam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir