AMSTERDAM YOLCULARINA TAVSiYELER

Amsterdam yolcularına tavsiyeler burada! Hollanda Krallığı’na gitmeden önce “ucuz, verimli ve etkili ulaşım, konaklama ve gezilecek yerler” hakkında araştırma yaptım. Bu konuda, tecrübelerimi ve bazı ipuçlarını sizlerle paylaşacağım.

Amsterdam Yolcularına Tavasiyeler

  1. Merkezde konakla
  2. Akıllı kart kullan
  3. Amsterdam dışını da gör

1) Amsterdam’da merkezi bir yerde konaklamanın avantajlarını kullandım.

Öncelikle konaklayacağım yerin Amsterdam’ın merkezinde (ve Red Light bölgesinde) olmasına dikkat ettim. Böylece hem zamanımdan hem de enerjimden tasarruf ettim. Her yere yakın olmasından dolayı hem ulaşım maliyetini azalttım hem de yorulmadan rahat bir şekilde her yere ulaşabildim.

Konakladığım hostel Amsterdam Centraal’e 5 dakika yürüme mesafesindeydi. Hostelin saygılı ve ilgili personeli, güvenlik seviyesi, sessiz ve temiz odaları, temiz banyo ve tuvaletleri, sürekli sıcak su imkanı, yüksek bir puanı hakediyor. Ayrıca, ücretsiz kahvaltı ve hostelin herkese açık Irish Pub bölümü gezginler için güzel bir seçenek.

14 kişilik odada 3 gece 4 gün

Oda ve eşyalar gayet temizdi. Yatakların altında herkesin kendine ait valizini kilitleyebileceği kasa var. Ayrıca, her yatağın kendisine ait prizi, lambası ve usb şarjı bulunmaktadır.

Cadılar Bayramı’nın hemen öncesinde gittiğimden oda ben geldikten sonra tamamen doldu. Buna rağmen herkes saygılı ve sessizdi. İngiltere, ABD, Kolombiya gibi dünyanın birçok yerinden gelen gezginlerle tanıştım.

Hostelin çok yataklı bir odasından görünüm / Amsterdam Yolcularına Tavsiyeler

Ücretsiz kahvaltı

Her sabah uyandığınızda hazır olan ücretsiz kahvaltı, gezginlerin vakit ve nakit kazanmasında en güzel seçeneklerden birisi. Ücretsiz açık büfe kahvaltımızda neler mevcut bir bakalım: Ekmek, Süt, Çay, Mısır Gevreği, Haşlanmış Yumurta, Peynir Çeşitleri, Reçel Türevleri, Bal, Tereyağı, Jambon Türevleri aklımda kalanlar.

Hostelin kahvaltı alanından bir görünüm / Amsterdam Yolcularına Tavsiyeler

Konakladığım hostele gecelik  20 € kadar bir ödeme yaptım. Hostelin websitesine buradan ulaşabilirsiniz.

2) Pahalı ulaşıma çözüm olarak Akıllı Kart kullandım.

Hollanda’da ulaşımın pahalı olduğunu söylemeliyim. Ancak, ulaşım maliyetini en aza indirmek için içine para yükleyebileceğiniz akıllı kartlardan (akbil / kent kart gibi) alabilirsiniz. Kartı aldığınız yerde paranızı yükleyebilirsiniz. Ülkeden ayrılmadan önce, havalimanındaki bu gişelerden kartınızın içinde kalan parayı 1 euro karşılığında geri alabilirsiniz. Bu kart ile yapacağınız yolculuk ödemeleriniz normal bilete göre daha uygun olacaktır. Kartın güzelliği de burada!

Hollanda’nın tren ve toplu taşımalarında kullandığım ov-chipkaart / Amsterdam yolcularına tavsiyeler

Amsterdam Schiphol havalimanına indikten sonra havalimanının hemen içinde bulunan tren ile Amsterdam Centraal’e 15-20 dakikada gidebilirsiniz. Tren’e giden merdivenlerden inmeden önce, hemen karşıdaki bilet ofislerinden bilet veya akıllı kart ya da bilet makinelerinden bilet almalısınız.

3) Ulaşımın fırsatlarından yararlanarak Amsterdam’da ve çevresinde ucuza seyahat ettim.

Amsterdam’a gittiniz ve günlerinizi şehir merkezinde geçirmeyeceksiniz herhalde! Amsterdam çevresinde görülebilecek birçok yer var. Amsterdam yolcularına tavsiyeler listemi aşağıda bulabilirsiniz.

Buraları Görmelisiniz

  1. Amsterdam şehri hakkındaki yazımı okumak için tıklayınız.
  2. Waterland (Broek in Waterland, Edam, Volendam, Marken) (Gelecek)
  3. Zandvoort aan Zee (Gelecek)
  4. Zaanse Schans (Gelecek)

ATAKAN AKINCI Amsterdam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir